Városlista
2026. május 2, szombat - Zsigmond

Hírek

2024. Február 23. 19:00, péntek | Életmód
Forrás: Érgondnok Szakrendelő

Egészséget adni nem tudunk, de segítünk, hogy megőrizze vagy visszaszerezze

Egészséget adni nem tudunk, de segítünk, hogy megőrizze vagy visszaszerezze

Mérni vagy méricskélni? Hogy, mit? A vérnyomást.

A címben idézett mondat egy egészségügyi vállalkozás mottója. Többek közt Dr Tschürtz Nándor és dr. Vályi Péter nevéhez is fűződik a 2000-es évek elején valaha volt Csornai Egészségügyi Prevenciós Program (CSEPP) elindítása. Mindketten a Csornai Margit Kórház orvosai voltak akkor. Ma is együtt dolgoznak, de már régóta Sopronban a Dr Tschürtz és párja által alapított Érgondnok magán szakrendelőben. Szívügyük a szűrés, a megelőzés, az egészségmegőrzés.

Az Érgondnok Szakrendelő Facebook oldalán Tschürtz doktor folyamatosan tesz közzé egészségtudatosságot, az egészségmegőrzés fontosságát hangsúlyozó posztokat. Szinte bármelyik posztját érdemes elolvasni (és megszívlelni!), de mivel ebben a cikkben úgysem lehet mindent közzétenni, kiemeltünk egyet. Ennek két célja van. Egyrészt hangsúlyozni a szív és érrendszeri megbetegedés megelőzésének és korai felismerésének fontosságát, másrészt felhívni a figyelmet a Facebook oldal folyamatosan bővülő tartalmaira. Érdemes rájuk odafigyelni, ezzel odafigyelünk magunkra is. Lássuk a kiválasztott posztot:

Mérni vagy méricskélni? Hogy, mit? A vérnyomást. Persze mérni, azaz korrekten, szisztematikusan meghatározni. Ha kezelt magasvérnyomásbeteg, vagy nagy az esélye, hogy azzá válik (pl. a szülei, testvérei közt már van magasvérnyomásbeteg), akkor heti 3-4 -5 alkalommal is indokolt, részben a reggeli órákban, részben késő délután, nyugalomban vérnyomást mérnie. Egy mérés semmire sem jó. Az adatok sora a kérdés. Számos panasz - a fejfájás, feszültség stb - eleve emeli a vérnyomását. Erre mondják sokan, hogy megérzik. A csudát! Egyszerűen panaszuk van, attól megy fel a vérnyomásuk! Nem ez a kérdés! A lényeg, hogy milyen átlagosan, hosszú távon. Azt meg rendszeres önellenőrzés nélkül aligha tudja meg. Gyermeteg ötletnek látszik, de érdemes az adatokról naplót vezetni. 4-6 hét adatait átnézve tisztul a kép. Ha nincs még ér vagy cukorbetegsége 110-135 és 70-85Hgmm közt megfelelő és 130 és 80Hgmm alatt meg biztosan jó!

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 02. 13:00, szombat | Életmód

Magyar vállalat fejleszthet Hold körüli pályára szánt műholdat

A REMRED Technológia Fejlesztő Zrt.-t kérte fel az Európai Űrügynökség (ESA) arra, hogy egy konzorcium vezetőjeként irányítsa a MoonRAD nevű kutatási projektet az ügynökség holdprogramjában

2026. Április 30. 13:00, csütörtök | Életmód

Sűrítik a hajójáratokat Fonyód és Badacsony között a hosszú hétvégén

A májusi első, hosszú hétvégén sűrűbben közlekednek a menetrend szerint járó hajók Fonyód és Badacsony között - közölte a Balatoni Hajózási (BAHART) Zrt. a honlapján.

2026. Április 29. 09:00, szerda | Életmód

Május 4-én kezdődnek az érettségi vizsgák

Május 4-én a magyar nyelv és irodalom, valamint a magyar mint idegen nyelv tárgyak írásbeli vizsgáival megkezdődik a 2025/2026-os tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka - közölte az Oktatási Hivatal kedden az MTI-vel.