Hírek
2011. December 06. 14:13, kedd |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Mégis zsugorodnak a gleccserek
Mégis olvadnak a Himalája gleccserei – jelentette be egy új kutatás alapján az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC).
Amely korábban kénytelen volt visszakozni azon előrejelzésétől, amely szerint 2035-re elolvadnak a dél-ázsiai hegység jégtömegei.
A Himalayagate néven elhíresült 2009-es botrány az IPCC iránti bizalom megrendüléséhez vezetett, a szervezetet éles bírálatok érték. A kellemetlen epizódon való továbblépés érdekében a testület elnöke, Radzsendra Pacsauri vasárnap bejelentette, hogy a rendelkezésre álló, korlátozott mennyiségű tudományos anyag szerint a himalájai gleccserek valóban olvadnak.
Az ENSZ 17. Klímaváltozási Konferenciáján ismertetett jelentéseket a Katmanduban működő Integrált Hegyvidéki Fejlesztés Nemzetközi Központ (ICIMOD) állította össze. Egy svéd finanszírozású tanulmány szerint a térségben vizsgált tíz gleccser mindegyike zsugorodott, a jégveszteség mértéke 2002 és 2005 között jelentősen növekedett. Egy másik tanulmány szerint csökkent a térséget borító hótakaró vastagsága az elmúlt évtizedben.
A tanulmányok készítői azonban hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség, hiszen a régió 54 ezer gleccseréből csupán tízet vizsgálnak rendszeresen. A himalájai gleccserek olvadásának pusztító következményei lehetnek mind az emberekre, mind az állatokra nézve. Mintegy 1,3 milliárdan függenek a hegyekből aláfolyó vízforrásoktól, amelyek teljesen kiszáradhatnak a jégtakarók eltűnése miatt.
„Ezek a jelentések új mércét és területspecifikus információkat nyújtanak számunkra annak megértéséhez, hogy milyen hatással van a klímaváltozás a világ egyik legsebezhetőbb ökoszisztémájára” – idézte Pacsaurit a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadása.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 29. 14:00, szerda | Belföld
Kapitány István: biztonságban van Magyarország energiaellátása a paksi erőmű teljesítménycsökkentése ellenére is
Biztonságban van Magyarország energiaellátása - írta a gazdasági és energetikai miniszter Facebook-oldalán kedden, azt követően, hogy a Duna alacsony vízállása miatt csökkentették a paksi atomerőmű teljesítményét.
2026. Július 29. 12:00, szerda | Belföld
Legyártották az ötvenezredik járművet a BMW debreceni gyárában
Legyártották az ötvenezredik járművet a BMW debreceni gyárában.
2026. Július 29. 07:31, szerda | Belföld
Magyar Péter: Európa legerősebb korrupció-ellenes intézménye állhat fel
Magyar Péter szerint Európa legerősebb korrupció-ellenes intézménye állhat fel a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatallal.
2026. Július 29. 06:00, szerda | Belföld
OGY - Elfogadta a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal felállításáról szóló javaslatot a parlament
Elfogadta a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal (NVVH) felállításáról szóló törvényjavaslatot kedden a parlament. A döntést 143 igen, 47 nem szavazattal hozták meg a képviselők.
